30.05.2024
В края на тази година се очаква да бъдат отпуснати първите 640 млн. евро от общо 1,2 млрд. от Фонда за справедлив преход, с които ЕС ще подпомогне най-силно засегнатите региони у нас от прехода към климатична неутралност, съобщава „Капитал“. Това са Стара Загора, Перник и Кюстендил.
Териториалните планове за трансформация на трите области предвиждат:
Те ще бъдат финансирани по линия на Фонда за справедлив преход (ФСП).
КАКВО ПРЕДСТОИ ЗА ХОРАТА В НАЙ-ЗАСЕГНАТИТЕ РЕГИОНИ?
По данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, най-рано предстои да бъде отворена процедурата за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително за справяне с енергийната бедност. Безвъзмездната помощ по нея е 186,5 млн. лева.
През юни се очаква да стартира и мярката за обучения за професионална квалификация и преквалификация на заети лица в предприятия, засегнати от климатичния преход. Нейният бюджет е 60 млн. лева.
1 млн. лв. са предвидени за картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в трите области, изправени пред най-големите социално-икономически предизвикателства на климатичния преход. Тук става дума за членове на семействата на служители в електроцентралите и въгледобивните мини. Данните ще бъдат включени в мерките за заетост по ФСП, насочени към преквалификация и повишаване на квалификацията, професионално ориентиране и развиване на предприемачески умения.
КАКВО ДА ОЧАКВА БИЗНЕСЪТ?
До края на 2024-та други 250 млн. лева ще бъдат насочени към малки и средни предприятия (МСП) за адаптация към икономически преход. Подкрепата за тях по линия на Фонда е предвидена за научноизследователската и развойната дейност, проектиране и инсталиране на фотоволтаични панели и производството на биогаз, както и пилотни проекти за производство и съхранение на водород от възобновяеми източници и за внедряване на възобновяеми енергийни източници.
В този срок ще тръгне и процедурата за изграждане на индустриални и логистични паркове с безвъзмездна финансова помощ 140 млн. лева.
С подкрепа от Фонда във всяка една от трите български области ще бъдат сформирани местни подкомитети, в които да участват широк кръг заинтересовани страни и да осигурят местно представителство и участие в управлението на ФСП. За целта се предвиждат 1.5 млн. лева, а мярката се планира да тръгне до края на юни, когато трябва да заработят новосъздадените местни структури в трите региона.
В момента Министерството на регионалното развитие и благоустройството подготвя насоките за кандидатстване за планираните процедури за справедлив преход по програмата "Развитие на регионите" 2021 – 2027.
Цялата статия ще намерите на сайта на „Капитал“.
Следете секция НОВИНИ на сайта ни за актуална информация, веднага щом бъдат обявени процедурите.